Słowo „termometr” pochodzi etymologicznie od dwóch greckich słów, a mianowicie: „termos” (co oznacza gorący) i „metron” (co oznacza miarę). Po ustaleniu powyższego przyrząd używany do pomiaru temperatury nazywa się termometrem. Jest to bardzo przydatny przyrząd, pozwala poznać temperaturę dzięki stopniowanej skali.
Termometr może mieć tyle zastosowań, ile temperatura środowisk i ciał, które chcemy zmierzyć. Dlatego istnieją termometry do temperatury pokojowej, temperatury wody, temperatury żywności, temperatury cieczy i chemicznej itp.
Pierwszym podziałem będzie termometry analogowe i termometry cyfrowe.
-Analogowe termometry są utworzone przez kolumnę lub kapilarę z cieczą, wśród których wyróżniają się alkohol, a wcześniej rtęć. Ciecz wewnątrz rurki kapilarnej kurczy się lub rozszerza w zależności od temperatury otoczenia (podnosi się lub opada w kolumnie). Boczna skala pomiaru wskazuje zarejestrowaną w tym czasie wartość temperatury. Znajdujemy termometry, które mierzą chwilową temperaturę (w tym czasie) i inne, które rejestrują chwilową temperaturę, a także maksimum i minimum.
- Cyfrowe termometry zawierają czujnik piezoelektryczny, który mierzy temperaturę. Czujnik lub sonda przechwytuje sygnał otoczenia, a instrument wyświetla go na ekranie. Modele cyfrowe mogą również zawierać pamięć do rejestrowania i zapisywania wartości maksymalnych i minimalnych.
W RAIG wybraliśmy dla Ciebie ten wybór termometrów najlepszej jakości i marek:
Otrzymuj nasze wiadomości