Stacja meteorologiczna jest maszyną do rejestrowania danych , teraz potrzebujemy zamówienia w obliczu tak wielu wirów liczb i zmiennych, aby zbudować plik lub serię klimatyczną, jeśli mamy już wystarczająco ważną liczbę lat.
Stacje meteorologiczne lub dane EMA rejestrują co pewien przedział czasu, w zależności od modelu i charakterystyki stacji, są to dane chwilowe, które widzimy na ekranie lub konsoli. W danym dniu możemy uzyskać maksymalne lub ekstremalne dane, średnie lub średnie w określonym przedziale czasu. Wszystkie te dane są przechowywane na wewnętrznym lub zewnętrznym urządzeniu zwanym rejestratorem danych .
Urządzenie odpowiedzialne za przechowywanie danych gromadzonych przez automatyczną stację meteorologiczną to rejestrator danych , urządzenie to utrzymuje dane na częstotliwości czasowej, zwykle programowalnej. Częstotliwość przechowywania jest bezpośrednio związana z pojemnością. Dlatego przy mniejszej częstotliwości więcej przechowywanych danych i szybsze nasycenie pamięci.
Dzięki temu urządzeniu mamy komfort bycia z dala od domu i nie cierpieć z powodu utraty danych meteorologicznych, tak cennych dla naszego archiwum klimatycznego.
Ale oczywiście dane znajdujące się w „pudełku” nic nie robią, jeśli weźmiemy dane meteorologiczne, to jest pewne zainteresowanie, choćby po to, aby dowiedzieć się, czy możemy podlać rośliny lub powiesić ubrania na balkonie. Cóż, jeśli jesteśmy wystarczająco zainteresowani, aby być obserwatorami meteorologicznymi , musimy wziąć lub wyeksportować te dane do miejsca docelowego z dala od tego „pudełka” sytuacji awaryjnej, jakim jest rejestrator danych. Zwykle eksport ten odbywa się na komputer lub bezpośrednio do sieci.
Eksport odbywa się w 3 możliwych formatach lub obsługuje:
1- Połączenie szeregowe , za pomocą kabla RS232, między rejestratorem danych a komputerem.
2 - połączenie USB za pomocą kabla USB między rejestratorem danych a komputerem.
3- Połączenie IP lub sieciowe między rejestratorem danych a routerem.
Kolejnym krokiem, który pozwoli nam na wizualizację danych, będzie instalacja programu komputerowego , istnieje wiele programów do tego celu, które pozwalają nam zobaczyć dane w formacie liczbowym, w formacie graficznym, uzyskać dzienne, roczne i miesięczne podsumowania klimatu , eksportować je dane do Excela lub plików CSV i wreszcie „zawiesić” dane dostarczone przez naszą stację do Internetu.
Spośród wszystkich tych programów lub wsparcia komputerowego możemy wyróżnić: Weatherlink, WeatherSnoop, WeatherCloud, VirtualWeatherStation, WeatherDisplay itp . Cel wszystkich z nich jest wspólny, chociaż występują różnice w projekcie i formacie wyświetlania danych i grafiki.
Jest to jeden z najważniejszych kroków w całym procesie, który szczegółowo opisujemy. Celem całej rejestracji, przechowywania i eksportu danych jest możliwość zbudowania serii klimatycznej naszego obserwatorium.
Szereg klimatyczny składa się ze wszystkich danych zebranych przez okres 30 lat, w tym samym fizycznym lub geograficznym położeniu. Wśród reprezentowanych zmiennych wyróżniamy temperaturę, opady, wilgotność względną, ciśnienie atmosferyczne, prędkość i kierunek wiatru, a także promieniowanie słoneczne . Istnieją również inne parametry obserwacyjne nie dostarczone przez automatyczną stację meteorologiczną, które wymagają postaci obserwatora. Parametry te mogą obejmować zachmurzenie, widoczność, stan morza lub różne meteory, takie jak śnieg, grad lub zjawiska optyczne .
Po uzyskaniu wszystkich tych danych możemy scharakteryzować klimat naszego obszaru lub gminy. Ta charakterystyka jest przeprowadzana za pomocą wykresów, klimatogramów lub podsumowań wartości ekstremalnych lub średnich.
Otrzymuj nasze wiadomości