Objętość jest wielkością metryczną typu skalarnego, który jest zdefiniowany jako trójwymiarowy zasięg obszaru przestrzeni. Można go stosować do gazów, cieczy i ciał stałych, a jednostką odniesienia w międzynarodowym systemie metrycznym jest m3.
Aby wyrazić objętość cieczy i gazów, zwykle stosuje się pojemność pojemnika, który ją zawiera, mierzoną w litrach lub pochodnych. W wodzie destylowanej o temperaturze 4ºC 1dm3 = 1l.
W laboratoryjnym materiale objętościowym często pracuje się w ml lub cm3 , które są idealnie równoważne.
Od kuchni do laboratorium żyjemy z materiałem, który pomaga nam obliczyć objętość lub pojemność. 1-litrowy dzban wody lub szklanka do obliczenia ilości ryżu lub ziarna to codzienne przykłady pomiaru objętości w kuchni, podczas gdy w laboratorium mamy inne pojemniki o znacznie większej precyzji. Nawet obserwatorzy meteorologiczni mierzą ilość deszczu w mm lub l / m2 w probówkach.
Za pomocą tego materiału będziemy mierzyć dokładne ilości cieczy, od cieczy obojętnych, takich jak woda destylowana, do cieczy korozyjnych, takich jak kwasy, do analizy kwasowo-zasadowej i reakcji chemicznych. Jego zastosowanie koncentruje się na laboratoriach chemicznych, biologicznych oraz, w mniejszym stopniu, laboratoriach fizycznych.
Biureta:
Wydłużone skalowane pojemniki o cylindrycznym kształcie i jednolitej średnicy wewnętrznej. Zawierają szklany lub teflonowy kran, który służy do regulacji ilości lub objętości cieczy, która jest upuszczana lub przepuszczana przez biuretę. Najczęstsze są biurety Geisslera.
Obraz biurety (kliknij)
Służą do pomiaru niezmiennych objętości masy i cieczy. Przykładem jego zastosowania jest miareczkowanie kwasowo-zasadowe.
Szyszki Imhoffa:
Stożek Imhoffa służy do określania wydajności osadnika, a tym samym do ustalenia zawartości usuwalnych zawieszonych ciał stałych w pierwotnej dekantacji.
Image Imhoff Cone (kliknij)
Stożek Imhoffa to skalowany pojemnik z przezroczystymi stożkowymi ściankami o pojemności 1 litra. Urządzenie do określania wydajności dekantera składa się z dwóch równych pojemników. Jest stosowany w testach do oceny jakości wody.
Ukończone dzbanki
Są to skalowane dzbanki, w których wprowadzamy określony płyn. Zazwyczaj mają one 500 ml lub więcej.
Obraz skalowanego dzbanka (kliknij)
Kolba miarowa
Służy do pomiaru dokładnej objętości cieczy, aż do poziomu pomiaru (linii), umieszczonego w szyjce kolby. Istnieją klasy A, które są stosowane w chemii analitycznej, i klasy B, o niższej jakości i precyzji, stosowane w rutynowych pracach laboratoryjnych. Mogą iść z czapką lub bez.
Image Kolba miarowa (kliknij)
Kolba Erlenmeyera
Jest to pojemnik lub szklany słoik z szerszą podstawą i wąską szyjką. Ukończył i ma maksymalną pojemność. Służy do montażu aparatu destylacyjnego lub do reakcji substancji wymagających długiego ogrzewania. Służy również do przechowywania płynów, które należy przechowywać przez długi czas.
Obraz kolby Erlenmeyera (kliknij)
Kolba Kitasato
Kitasato to kolba zawarta w szklanych naczyniach laboratoryjnych. Można go zdefiniować jako kolbę Erlenmeyera z rurką opadową lub odgałęzieniem bocznym. Służy do przeprowadzania eksperymentów z wodą, takich jak destylacja, hydropneumatyczne zbieranie gazu (wypieranie objętości), filtracja próżniowa itp.
Zdjęcie Kolba Kitasatos (kliknij)
Probówka
Jest to cylinder z podziałką, wykonany ze szkła lub tworzywa sztucznego i używany do pomiaru dokładnych objętości. Podziałka ma zakres 1 mm lub 1 cm3. Jest stosowany głównie w laboratorium, ale ma również zastosowanie w meteorologii, farmacji, żywności itp.
Obraz probówki (kliknij)
Pipeta
Cylindryczny przyrząd wolumetryczny, zwykle szklany, z precyzyjną podziałką i używany do wydobywania określonych objętości cieczy z większego pojemnika.
Obraz pipety (kliknij)
Zlewka
Cylindryczny pojemnik ze szkła lub przetworzonego tworzywa sztucznego, zwykle o takiej samej lub większej pojemności niż kolba. Jest on wyskalowany w ml, ale ta podziałka nie jest całkowicie dokładna. Służą do analizy substancji ciekłych w laboratoriach chemicznych i biologicznych.
Obraz zlewki (kliknij)
Wszystkie te produkty do pomiaru wolumetrii można podzielić w zależności od tego, czy są wykonane z tworzywa sztucznego czy szkła. Są to materiały odporne na ciepło i korozję odczynników stosowanych w laboratorium, a co ważniejsze, niezmienne dla każdego materiału, który chronią, aby zapewnić, że nie wywołują reakcji, która zmienia przeprowadzany przez nas eksperyment.
Plastikowe
Zastosowano polimetylopenten, najlżejszy znany termoplast. Stosowany w pojemnikach na leki, laboratorium i kuchenki mikrofalowe. Stosowany jest również polipropylen, bardzo odporny na rozpuszczalniki chemiczne i metakrylan.
Szkło
Istnieją różne rodzaje szkła stosowane w laboratoriach, wśród których wyróżniamy szkło ECO, szkło GLASSCO i szkło SIMAX. Wszystkie mają borokrzemian jako materiał podstawowy. Bursztynowe szkło ma unikać reakcji ze światłem.
Otrzymuj nasze wiadomości