Jesteśmy przyzwyczajeni do używania lornetki do obserwowania przyrody i krajobrazu, ale czy przestaliśmy myśleć, że możemy użyć lornetki do astronomii?
No cóż, dzięki lornetce o dużej mocy i dużej aperturze możemy obserwować galaktyki i konstelacje oraz identyfikować planety. Do tego zastosowania lornetka musi mieć minimalne wymagania:
- Moc: lornetka musi mieć minimum 10X lub więcej, z idealnym zakresem od 15 do 20X. Do inicjacji zaleca się 10X, więc będziesz mieć szersze pole widzenia, które zapewni lepszą orientację.
- Przysłona: Lornetka powinna mieć otwór obiektywu większy niż 50 mm, z idealnym zakresem od 70 do 80 mm, dzięki czemu uzyskamy znacznie większą jasność podczas obserwacji w ciemności nocy.
- Stabilność: najlepiej jest wyposażyć się w statyw, aby zapewnić stabilność sprzętu, ponieważ od 12X obraz kołysze się nadmiernie i poza ciężarem lornetki zbyt mocno męczymy ręce.
Lornetki astronomiczne są większe i bardziej wytrzymałe niż tradycyjne lornetki, dlatego zalecamy użycie statywu. Duży otwór obiektywu i moc oznaczają, że muszą one mieć większy wymiar i oczywiście większą wagę. Teraz w tego typu lornetkach istnieją również różne klasy i zakresy.
Podobnie jak w przypadku optyki zewnętrznej, jedną z podstawowych cech jest obróbka optyczna soczewek. Dzięki bardziej wyrafinowanemu i dopracowanemu zabiegowi jakość obserwacji będzie wyższa, szczególnie w tych ciemnych warunkach obserwacji.
Mamy wielkoformatowe lornetki astronomiczne, zwykle o aperturze większej niż 80 mm, oraz inne, bardziej przenośne i lekkie modele, o aperturze od 50 do 70 mm. Jeśli chcemy dokonać większej obserwacji w terenie, zdecydowanie zalecamy tę łatwiejszą do zarządzania opcję. Z drugiej strony, jeśli będziemy używać ich w domu lub w najlepiej ustalonym miejscu, możemy wyposażyć się w lornetkę dużego formatu i solidny statyw.
Lornetka astronomiczna jest zwykle narzędziem do orientacji i inicjacji w astronomii, przed uzyskaniem mocniejszego teleskopu lub razem z teleskopem inicjacyjnym. Nie oznacza to, że użycie lornetki astronomicznej jest również wykorzystywane do naukowego rozpoznawania konstelacji lub do określania położenia planet, najlepiej o świcie i zmierzchu.
Lornetką astronomiczną odnajdziemy i rozpoznamy konstelacje nieba. Są pierwszym krokiem w identyfikacji najbardziej oczywistych planet, a nawet niektórych najbardziej widocznych galaktyk, takich jak Droga Mleczna. Planisfera będzie doskonałym towarzyszem podróży dla lornetki astronomicznej.
Możemy ich również używać do obserwacji lądowych lub morskich na duże odległości, niektóre z nich zostały nawet dostosowane do miejskich punktów widokowych.
Otrzymuj nasze wiadomości