Waga lornetki jest kluczem do wyboru, jest to funkcja, która ewoluowała przez lata, stopniowo się zmniejszając. Tak więc dzisiaj znajdujemy znacznie lżejsze lornetki, które nie mają nic wspólnego z tymi tak ciężkimi, na przykład z lat 70. i 80.
Ciężar lornetki zależy głównie od trzech czynników, z których pierwszym jest rozmiar, który jest bezpośrednio związany z przysłoną obiektywu, do większej apertury, większego i większego ciężaru. Po drugie, materiał do produkcji obudowy lub korpusu, a na koniec materiał na soczewki.
Dlatego dzisiaj możemy stwierdzić, że został ulepszony dzięki zastosowaniu lżejszych materiałów w konstrukcji lornetki, a zatem możemy mieć lornetki o średnicy 32 mm lub większej, o bardzo wygodnej wadze.
Rodzaj użytkowania całkowicie określi lornetkę do wyboru i jej wagę. Jeśli chcemy lornetki podróżnej, potrzebujemy możliwie jak najlżejszego modelu, zwykle będzie on miał szerokość od 25 do 32 mm i od 300 do 500gr.
Do obserwacji przyrody zalecamy modele o otworach od 32 do 42 mm i ciężarach od 400 do 750 gr
Do polowania lub stałej obserwacji w tym samym miejscu, możemy wybrać otwory między 42 a 56 mm, ale będą to zespoły już od 800 do 1200 g wagi. Modele te mogą także różnić się powiększeniem od 10 do 15X, a czasami potrzebujemy statywu, aby ustabilizować obraz i zapewnić nam większy komfort oglądania.
Astronomiczna lornetka lub punkty widzenia są bardzo szczególnym przypadkiem, w tych modelach możemy mieć ciężary większe niż 2 kg, a zatem niemożliwe do trzymania w ręku. W tej chwili koniecznie potrzebujemy statywu, który jest w stanie utrzymać ciężar lornetki, gwarantując całkowitą stabilność.
Są to modele z otworem większym niż 70 i 80 mm, zarówno do obserwacji nocnej (astronomicznej), jak i do obserwacji panoramicznych, w punktach widzenia lub wieżach strażniczych. Aby wybrać statyw, musimy wziąć pod uwagę jego ładowność, która powinna wynosić od 1,5 kg do 2 kg więcej niż masy sprzętu.
Każda lornetka musi zawierać pasek do noszenia, aby zawiesić ją na szyi. Zwykle paski te są lekko wyściełane na szyi, aby nie drapać ani nie szczypać skóry.
W cięższych lornetkach, lub jeśli trzeba to wystarczająco długo obserwować, marki opracowały system jałowości. Jest to bardzo wygodny system, bardzo dobrze rozkłada ciężar i pozwala na bardzo łatwe i zalecane użycie. Są przymocowane do naszych pleców, a jednocześnie do lornetki, dzięki czemu są bardzo praktyczne.
Jeśli chodzi o kaburę na lornetkę, istnieją dwie opcje, zwykle najlżejsza lornetka, mają kaburę z zaczepem na pasek i największą lornetkę, pasek na szyję lub torbę.
Otrzymuj nasze wiadomości