Wybór statywu jest kluczowym dylematem dla zapewnienia optymalnej obserwacji, wszystko będzie zależeć od rodzaju instrumentu optycznego, który montujemy na statywie, a także od wagi, którą chcemy nosić.
Jednym z najważniejszych elementów, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie statywu, jest nośność, to określi ciężar, jaki statyw może wytrzymać, a zatem instrument, który możemy na nim zamontować. Aby prawidłowo użytkować, nośność statywu musi przekraczać 1,5 kg-2 kg całkowitej masy zestawu, który musimy utrzymać.
Im mocniejszy i cięższy instrument optyczny do utrzymania, tym mocniejszy powinien być statyw. Zatem lekki statyw dla lunety / lunety lub pryzmatu nie jest tym samym, co statyw dla teleskopu naziemnego, lornetki astronomicznej lub w skrajnym przypadku dla teleskopu.
Przegub kulowy odnosi się również do zestawu, który ma być przymocowany, w przypadku ciężkiego sprzętu zawsze należy stosować przeguby kulowe wideo, w przypadku mniej ciężkiego sprzętu możemy idealnie zastosować płynny przegub kulowy.
W przypadku lekkich lornetek i okularów szpiegowskich możemy użyć monopod lub statywu, ładowność nie przekroczy 2 kg i są to na ogół lekkie i bardzo przenośne statywy, ponieważ ich normalne użycie będzie odbywać się w drodze. Te wykonane z węgla są jeszcze lżejsze, jeśli nie chcemy nosić tak dużej wagi. Możemy również użyć statywów stołowych, które można podpierać na dowolnej powierzchni.
Innym przedmiotem są statywy do lornetek większych niż 900 gr / 1 kg, zwykle 10 x 50 lub 12 x 50. W tych przypadkach, które są zwykle związane ze stałą obserwacją, użyjemy statywu, który jest wyższy, wygodniejszy i ma większą nośność, zwykle większą niż 2 kg. Jeśli nie chcemy nosić zbyt wiele, statywy z włókna węglowego są niezbędne.
W skrajnym przypadku są to statywy do lornetek astronomicznych, są to urządzenia o masie większej niż 3-4 kg, dlatego obowiązkowy jest stabilny statyw o ładowności powyżej 4 kg i głowicy wideo.
Zespoły teleskopów naziemnych to ciężkie zespoły, które przekraczają wagę 2 kg, tym bardziej, jeśli dostosujemy ten sprzęt do funkcji takich jak digiscopping, gdzie waga zestawu z aparatem może przekraczać 3 kg długości.
Do obserwacji przy dużym powiększeniu (powiększeniu), a nawet więcej do fotografii potrzebujemy maksymalnej stabilności, sprzęt nie może przesunąć jednego jota, jeśli chcemy prawidłowo ustawić punkt obserwacji.
Trzyczęściowe statywy, wykonane z aluminium lub karbonu, oraz głowice wideo lub Gimball są najbardziej wskazaną opcją, w tym także akcesoria, takie jak szyny mocujące.
W przypadku bardzo kompaktowych teleskopów naziemnych można również zastosować monopod, ponieważ obserwacje będą bardziej mobilne.
Otrzymuj nasze wiadomości