Jesteśmy jesienią, a ulewne deszcze obfitują w klimat śródziemnomorski, w tym roku pojawiły się dwa epizody na półwyspie śródziemnomorskim wybrzeżu, jeden z 11 na 14 września 2019 r. I drugi z 22 na 24 października 2019 r. W obu epizody zostały znacznie przekroczone 100 mm / 24 h, częste były zapisy powyżej 200 mm / 24 h i zgłoszono konkretne zapisy powyżej 300 mm / 24.
Intensywność wyróżnia się bardziej niż sumy, z punktowymi zapisami powyżej 5 lub 6 mm / min i chwilowymi intensywnościami (Davis) powyżej 300 mm / h. Biorąc pod uwagę te intensywności, automatyczne wskaźniki kołyskowe osiągają punkt nasycenia, a główną konsekwencją jest niedoszacowanie opadów.
Najczęstsze jest to, że mogą mieć zakres błędu od 5 do 20%, chociaż czasami występowały błędy większe niż 30%. Czy to oznacza wadę miernika deszczu, złą kalibrację?
Przed błędem tej wielkości mamy trzy możliwości:
W obserwacjach meteorologicznych ostatecznym i oficjalnym rozwiązaniem jest porównanie danych opadów z ręcznym miernikiem deszczu, jeśli może być to oficjalne. Krótko mówiąc, z totalizującym miernikiem deszczu typu Hellmann.
Ten typ miernika deszczu, jeśli jest prawidłowo zainstalowany, podaje dokładne i poprawne informacje o całkowitej ilości skumulowanych opadów. Są to mierniki deszczu o dużej pojemności, które mogą pomieścić ponad 200 mm.
Konstrukcja tych mierników deszczu, ze ściętą krawędzią oraz zatwierdzonym lejkiem i powierzchnią odbiorczą, jest przygotowana na odcinki dużych ilości i intensywności opadów.
Nawet jeśli miernik deszczu jest w pełni wyregulowany lub skalibrowany, należy użyć oficjalnego miernika deszczu i mieć idealny montaż, zawsze napotkamy zjawiska i osobliwości, których nie da się kontrolować.
Niektóre z nich to wiatr, grad i śnieg. W wietrznych odcinkach może to spowodować wypchnięcie dużej ilości wody z ust miernika deszczu. W przypadku wytrącania się substancji stałych ograniczenia są oczywiste, ponieważ można je zmierzyć dopiero po stopieniu.
Otrzymuj nasze wiadomości