Mikroskop to złożony instrument optyczny, złożony z części mechanicznych i optycznych lub soczewek, którego głównym celem jest wizualizacja mikroorganizmów i struktur niewidocznych gołym okiem. Anton Van Leeuwenhoeck (1632-1723) jest ojcem nowoczesnej mikroskopii, opracował mikroskop świetlny, który znamy dzisiaj, i był pierwszym naukowcem obserwującym bakterie, pierwotniaki, plemniki i tkanki komórkowe.
W mikroskopie optycznym rozróżniamy różne części, które można sklasyfikować według części lub układu optycznego i części lub układu mechanicznego.
Układ optyczny:
Odpowiada za kształtowanie i powiększanie obrazu, który chcemy obserwować. System soczewek i tubusów przechwytuje i kieruje wiązkę światła na ludzkie oko.
Ludzkie oko: wychodząca wiązka światła z mikroskopu skupia się na soczewce i siatkówce oka.
Okular: soczewka, która przechwytuje i powiększa obraz utworzony na soczewkach. Jest to część mikroskopu najbliższa ludzkiemu oku. Istnieją mikroskopy jedno-, dwuokularowe i trójokularowe.
Cel (y): Soczewka umieszczona na rewolwerze, rejestruje obraz na szkiełku i powiększa obraz zgodnie z powiększeniem każdego obiektywu (10,40, 60, 100x), a następnie przesyła go do okularu.
Kondensator: soczewka kondensująca promienie świetlne i rzutująca je na preparat.
Membrana: Reguluje ilość (intensywność) światła wpadającego do skraplacza.
Ostrość: Kieruje promienie świetlne w kierunku kondensatora.
Układ mechaniczny:
To ten, który zapewnia wsparcie, ruch i skupienie na próbce, którą chcemy obserwować.
Tubus: to kamera obscura przenosi okular i obiektywy. Można przymocować do ramienia, aby umożliwić skupienie
Rewolwer: Jest to kawałek, który ma różne cele. Ma ruch obrotowy, aby móc wybrać obiektyw i powiększenie, które chcemy obserwować.
Makro-metryczna śruba: Przesuwa stolik w górę i w dół, aby powiększyć lub pomniejszyć próbkę w celu skoncentrowania przygotowania.
Mikrometryczna śruba: Jest to system precyzyjnego ogniskowania mikroskopu, służy do precyzyjnego zogniskowania preparatu.
Etap: Jest to pozioma platforma, na której umieszczamy przygotowanie. Zwykle ma zaciski do trzymania próbki. Próbka może być stała lub ruchoma w osi X i Y (stopień mechaniczny).
Ramię: to konstrukcja utrzymuje tubę, stolik i śruby ogniskowania.
Stopa: jest to dolna część mikroskopu, która służy jako powierzchnia podparcia. Daje nam stabilność.
Obraz części mikroskopu optycznego (kliknij, aby wyświetlić)
Całkowite lub maksymalne powiększenie mikroskopu zostanie uzyskane poprzez pomnożenie powiększenia obiektywu przez powiększenie okularu, na przykład:
40X Obiektyw x 10X Okular = 400X
Wzrost celów jest zmienny i możemy znaleźć cele:
4X, 10X, 20X, 40X, 60X i 100X
Powiększenie okularu jest zawsze bardziej ograniczone, a najczęściej są to okulary WF od 10 do 15X.
Aby obserwować standardową próbkę lub precyzyjne cięcie, warto będzie z celami od 4 do 40X. Dzięki tym wzrostom będziemy mogli zobaczyć wycięte fragmenty liści, łodyg, tkanek i struktur komórkowych, takich jak pierwotniaki, ameby, bakterie, pyłki itp.
Obiektywy 60 do 100X są obiektywami o dużym powiększeniu do obserwacji komórkowej bardziej szczegółowo, w takich przypadkach odległość robocza jest znacznie zmniejszona i konieczne jest użycie oleju immersyjnego, aby zwiększyć moc rozdzielczą i nie uszkodzić optyki obiektywu. Wykorzystamy te wzrosty, jeśli chcemy szczegółowo obserwować znajdujące się w nich komórki (struktura komórkowa).
Inną cechą optyczną, którą należy wziąć pod uwagę, jest moc rozdzielczości lub zdolność do rozróżniania dwóch punktów lub bardzo bliskich obiektów. W mikroskopii minimalna rozdzielczość wynosi 0,2 mikrometra.
Wreszcie moc korekcji aberracji optycznych pojawiających się w obserwacji jest elementarna. Istnieje kilka rodzajów soczewek w zależności od leczenia optycznego:
Achromatyczny: z korekcją w polu zielonym i żółtym.
Platochromatic: achromatyczny z dobrą korektą krzywizny pola widzenia, krawędzie wydają się skupione.
Apochromaty: popraw wszystkie błędy kolorów
Płaszczyzny apochromatyczne: poprawne błędy koloru i krzywizny
Części i cechy celu (kliknij, aby wyświetlić)
Przykład przekroju lub kawałka łodygi kukurydzy (kliknij, aby wyświetlić)
Istnieje wiele odmian mikroskopów w zależności od ich zastosowania. Oprócz prostego mikroskopu optycznego technologia w XX i XXI wieku rozwinęła nieskończoną liczbę zastosowań do obserwacji różnych rodzajów materiałów, komórek i tkanek. Mikroskopia odgrywała i odgrywała podstawową rolę w rozwoju biomedycyny, aw tej dziedzinie opracowano w szczególności największe postępy w takich technikach, jak fluorescencja i kontrast fazowy.
Wreszcie rozwój mikroskopów elektronowych od 1937 r., A teraz mikroskopy cyfrowe dopełniły i wyrafinowały świat obserwacji komórek.
Obecnie znajdujemy wszystkie te typy mikroskopów:
Ostatnim typem mikroskopu do podkreślenia i specjalnego zastosowania są mikroskopy stereoskopowe lub lupy lornetkowe. Instrument ten, przy mniejszym powiększeniu niż mikroskop biologiczny (10-40X), może być zarówno lornetkowy, jak i trójokularowy (przystosować kamerę), a jego użycie koncentruje się na obserwacji większych żywych lub martwych elementów. Dzięki niemu obserwuje się i identyfikuje owady, grzyby, rośliny, mchy, porosty itp., A także są one wykorzystywane do analizy materiałów przemysłowych, budowlanych lub elektronicznych.
Otrzymuj nasze wiadomości