Księżyc, jedyny satelita na Ziemi, jest pierwszym celem naszych obserwacji astronomicznych, od gołego oka po lornetkę lub teleskop. Księżyc jest fascynujący, być może ze względu na względną bliskość, ukrytą twarz lub eksplozje lotnicze w XX wieku.
Ta gwiazda o średnicy 3474 km jest piątym najważniejszym satelitą w Układzie Słonecznym, w porównaniu z planetą, z którą krąży, największą ze wszystkich. Ma 1/4 średnicy Ziemi i znajduje się 348,400 km od Ziemi.
Wpływ Księżyca na Ziemię jest więcej niż udowodniony, być może najbardziej znaczącym efektem są pływy. Grawitacja i jej efekt przyciągania są szczególnie zauważalne w cieczach, które zajmują duży procent powierzchni Ziemi i zawartość jej mieszkańców.
Księżyc, będący najbliższą nam gwiazdą, jest tym, który oferuje nam najwięcej obiektów obserwacyjnych i zwykle jest pierwszą obserwacją astronomiczną. Ta obserwacja nie musi odbywać się za pomocą potężnego teleskopu, gołym okiem lub za pomocą odpowiedniej lornetki, możemy już zobaczyć nieskończone szczegóły.
Jak już wiemy, Księżyc ma różne fazy. Na nowiu nie jest możliwa dobra obserwacja, dlatego zalecamy fazę rosnącą, pełnię i początkowe fazy malejącej. W pełni księżyca zobaczymy w pełni, i zwykle jest to faza wybrana do jego obserwacji. Oczywiście często będziemy musieli użyć filtra księżyca, aby zmniejszyć pośrednią jasność słońca.
Możemy obserwować od całej powierzchni po najbardziej imponujące detale kraterów, mórz i innych powierzchni. Kolejny gwiezdny moment obserwacyjny nastąpi podczas zaćmień Księżyca, kiedy Ziemia znajdzie się między Księżycem a Słońcem, rzucając cień na Księżyc.
Możemy obserwować księżyc:
Najbardziej przydatnym narzędziem do obserwacji Księżyca za pomocą teleskopu jest filtr księżycowy. Filtr ten zmniejsza nadmierną jasność Księżyca, gdy obserwujemy go w jego najbardziej kompletnej fazie. Ta jasność, czyli światło odbite od słońca na Księżycu, może być bardzo denerwująca dla naszych oczu, a u wrażliwych ludzi może powodować pewne uszkodzenie wzroku.
Kolejnym elementem do rozważenia są okulary. Do obserwacji Księżyca zwykle używamy okularów, które zapewniają nam większe pole widzenia i umiarkowane powiększenie, zwykle większe niż ogniskowa 10 mm. Tylko jeśli chcemy bardzo dokładnie obserwować kratery, zastosujemy okulary o małej ogniskowej, mniejszej niż 10 mm.
Na koniec wspomnimy o niezbędnym narzędziu, jeśli użyjemy lornetki astronomicznej, statywu. Będzie to niezbędne do ustabilizowania obrazu i uniknięcia zmęczenia trzymaniem lornetki, która zwykle jest ciężka i nieporęczna.
Otrzymuj nasze wiadomości