W marcu witamy astronomiczną wiosnę, która przyjedzie 20 marca o 21:58 TU. Równonoc wiosenna lub marcowa jest tak nazwana, ponieważ słońce zatrzymuje się z powodu równonocy znajdującej się w gwiazdozbiorze Ryby. Tego dnia słońce pozostaje 12h nad horyzontem.
Nie mylić źródła astronomicznego ze źródłem meteorologicznym. Astronomia rozpoczyna się 20 marca i kończy 21 czerwca. Wiosna meteorologiczna rozpoczyna się 1 marca i kończy 30 maja, dlatego te dwa sezony nie są przypadkowe.
Wiosna to dobry czas na obserwacje, zwłaszcza że temperatura rośnie i nie jest już tak nieprzyjemnie spędzać noce na świeżym powietrzu przy zimowym mrozie. Prawdą jest również, że jest to czas z częstymi zmianami meteorologicznymi, które mogą zmieniać panoramę obserwacji, z dniami z większą ilością chmur.
Księżyc w nowiu występuje 6 marca o 16:04, a księżyc w pełni 21 marca o 1:44. W marcu nie ma znaczących zjawisk, takich jak zaćmienia lub supermoon.
Do obserwacji księżycowych zalecamy przede wszystkim lornetki astronomiczne, dzięki którym możemy mieć doskonały widok na Księżyc, a także najważniejsze konstelacje. Jeśli chcemy bardziej szczegółowej obserwacji, musimy skorzystać z teleskopu, aby dokładnie obserwować kratery.
Interesujące są również dwie koncepcje związane z Księżycem, zastosowanie filtrów księżycowych w celu zmniejszenia nadmiernej jasności w dni pełni księżyca oraz astrofotografia księżycowa, zarówno w urządzeniach z lustrzanką, kamerami CCD, a nawet za pośrednictwem naszych adapterów do telefonów komórkowych i smartfonów.
W marcu będziemy mogli obserwować następujące planety:
Rtęć : w pierwszych dniach marca i patrząc na zachód tuż przed wschodem słońca.
Wenus: Obserwuje się ją także rano i pojawia się na wschodzie i południowym wschodzie, zbiegając się ze świtem. Przez cały miesiąc konstelacja Koziorożca była nikczemna.
Mars: Będziemy mogli to zaobserwować w pierwszej części nocy w konstelacji Barana, ale w ostatnim tygodniu przenosi się do konstelacji Byka. Lepiej błyszczeć na początku miesiąca niż na końcu.
Jowisz: Można go zobaczyć o świcie i o świcie wokół konstelacji Ophiuchus. Ranek 27. znajduje się na południe od Księżyca.
Saturn: Jest widoczny o świcie w gwiazdozbiorze Strzelca, chociaż w tym miesiącu z małą jasnością, minimum roczne. Ranek 29. obserwuje się na północ od Księżyca.
Otrzymuj nasze wiadomości