Meteorologia jest jedną z nauk, w których rtęć była najczęściej wykorzystywana. Rtęć jest metalem ciężkim, bardzo gęstym, płynnym w temperaturze pokojowej i bardzo wrażliwym na zmiany temperatury i ciśnienia w środowisku. Tak więc stał się kluczowym elementem do produkcji termometrów i barometrów.
Najczęstszym zastosowaniem rtęci były termometry , w których rtęć znajduje się w dolnej bańce, połączonej z wyskalowaną kapilarą. Ze względu na właściwości rtęci może unosić się i opadać w wyniku działania kapilarnego wzdłuż kolumny. Rtęć jest bardziej wrażliwa na wysokie temperatury (powyżej 0ºC), dlatego została wykorzystana w oficjalnych termometrach maksymalnych.
Z drugiej strony barometry rtęciowe to starsze przyrządy. Włoski fizyk i matematyk Evangelista Torricelli wynalazł barometr rtęciowy w 1643 r. Instrument ten opiera się na pojemniku wypełnionym rtęcią, gdzie w środku umieszcza się odwrócony dzwon, rurkę lub kapilarę. Rtęć unosi się przez tę kapilarę, zmieniając jej wysokość w zależności od zmian ciśnienia atmosferycznego. Ta zmiana wysokości jest mierzona w mmHg.
Rtęć jest bardzo toksycznym pierwiastkiem dla wszystkich zwierząt i środowiska. Będąc metalem ciężkim, jest to materiał, który nie ulega degradacji i ma czas przebywania w najwyższym środowisku, w stanie czystym lub jako część różnych związków. Ponadto jest to metal, który jest wchłaniany i ulega bioakumulacji, co oznacza, że żywy organizm jest w stanie zwiększyć zapasy rtęci w swoim ciele przez całe życie.
Akumulacja rtęci, kontakt, narażenie lub wdychanie poważnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy i nerki. Najbardziej toksycznymi formami rtęci są jej związki organiczne, takie jak dimetylortęć i metylortęć. Rtęć może powodować zarówno ostre, jak i przewlekłe zatrucie, w tym zatrucie rtęcią.
Toksyczność rtęci jest również przenoszona na płód, wpływając również na układ nerwowy i nerkowy.
Obecnie komercjalizacja i stosowanie rtęci jest zabroniona na całym świecie, w przypadku Europy ostateczne przepisy weszły w życie na początku 2018 r. / Pod koniec 2017 r. Zgodnie z ustawą 2017/852.
https://www.miteco.gob.es/es/calidad-y-evaluacion-ambiental/temas/productos-quimicos/mercurio/normativa_mercurio.aspx
Co to oznacza? Od razu wycofujemy produkty i instrumenty zawierające rtęć, z których wiele obowiązywało jeszcze kilka lat temu. Obejmuje to barometry rtęciowe i oficjalne termometry maksymalne, których nie mamy już w Raig.
Następnym etapem będzie zastąpienie tych instrumentów innymi zatwierdzonymi, ale innymi nieszkodliwymi komponentami. W przypadku oficjalnych termometrów trwają prace nad zastąpieniem cyfrowych rejestratorów danych, które mogą być umieszczone w szafie strażniczej i przechowywać zapisy temperatury otoczenia.
W przypadku barometrów wymiana ta jest już w pełni zaawansowana i obowiązuje w przypadku barometrów aneroidowych i barograficznych.
Otrzymuj nasze wiadomości