Orientacja jest pierwszym krokiem do obserwacji astronomicznych. „Amator” musi wiedzieć, co może zobaczyć, kiedy i o której porze roku może to zobaczyć. Z tego powodu mamy kalendarze i przewodniki astronomiczne, które dostarczają nam wszystkich potrzebnych informacji teoretycznych i praktycznych.
Przez cały rok niebiańska panorama zmienia się każdego miesiąca i pory roku, a ponadto występują zjawiska punktowe, które zdarzają się tylko w niektórych latach, takie jak zaćmienia, przemijanie komet lub inne rzadsze wydarzenia. Jeśli nie chcemy przegapić tych wydarzeń i przegapić wyjątkowej okazji, musimy co miesiąc wiedzieć, co się wydarzy.
Przede wszystkim zalecamy, aby dobry obserwator zakupił planetosferę lub kierował się jedną z aplikacji astronomicznych, które również zawierają planosferę w opcjach menu.
Zatem lornetka astronomiczna może być idealnym narzędziem do pierwszego kontaktu z niebiańską panoramą. Astronomiczny przewodnik, taki jak „Przewodnik po niebie”, dostępny co roku w Raig, poprowadzi nas przede wszystkim po gwieździstym niebie i miesięcznym położeniu każdej gwiazdy.
Astronomiczne kalendarze informują nas również o tych konkretnych wydarzeniach, które dziś również mają niezwykłą dyfuzję we wszystkich sieciach społecznościowych, które również działają jak okno do nieba.
Dla najmłodszych dostępne są również najciekawsze broszury i podręczniki, umożliwiające pierwszy kontakt z astronomią.
Wreszcie, nie możemy pominąć teleskopów astronomicznych, aby mieć o wiele wyraźniejszy i bardziej konkretny widok na te gwiazdy, które najbardziej nas interesują, ale to już będzie przyczyną kolejnej znacznie obszerniejszej wiadomości.
Skomentowaliśmy już, że niebieska panorama, którą możemy zobaczyć, różni się w zależności od miesiąca i pory roku. Istnieją ciała niebieskie, które zawsze pozostają w tej samej pozycji i wyznaczają nam bardzo oczywiste punkty kardynalne, takie jak gwiazda polarna i N. Na przykład zdarzenia astronomiczne, które zawsze mają miejsce w tym samym czasie, takie jak opady gwiazd.
Inne obiekty zmieniają swoją pozycję, zaczynając od Księżyca, a kończąc na planetach. Mogą to być odmiany dzienne, sezonowe, miesięczne i roczne, ale z pewnością, że nigdy nie znajdziemy ich w tej samej pozycji. W takim przypadku przewodniki astronomiczne wskażą następujące szczegóły:
Są to najwybitniejsze wydarzenia astronomiczne 2019 i nadchodzących lat:
Należy pamiętać, że 12 sierpnia 2026 r. Nastąpi całkowite zaćmienie Słońca w Hiszpanii, około 18:00 do 19:00.
Otrzymuj nasze wiadomości