Nasze bezpieczeństwo jest podstawowe i przed zejściem na górę musimy zawsze mieć pewność, że musimy wrócić do punktu wyjścia. Będą chwile, kiedy poznamy teren lepiej niż inni, ale nigdy nie powinniśmy ufać sobie, ponieważ odwaga jest często zdradliwa.
Obecnie zaleca się stosowanie zaawansowanych urządzeń do geolokalizacji lub GPS (Global Position System). Istnieje wiele urządzeń, w zależności od ich zastosowania lub poziomu, od najbardziej podstawowych urządzeń do wędrówek po najbardziej złożone i precyzyjne urządzenia do wspinaczki, polowania itp.
Nigdy nie powinniśmy ignorować korzystania z kompasu i może to być również podstawowa mapa kartograficzna, niezależnie od cyfrowej kartografii wprowadzonej w GPS. Wiemy już, że technologia nie jest doskonała i czasami zawodzi. Istnieje również wiele kompasów w zależności od ich zastosowania. Od prostych kompasów kieszonkowych lub soczewkowych, które nas poprowadzą, po najbardziej techniczne kompasy do orientacji na mapie lub terenie, niektóre z nich dotyczą geologii.
Jeśli jesteśmy miłośnikami turystyki pieszej i przyrody, będziemy pasjonatami geografii i instynktownie będziemy wiedzieć, na jakiej wysokości jesteśmy przez cały czas.
Urządzeniami, które określają wysokość, są zwykle wysokościomierze barometryczne i istnieją dwa różne modele. Cyfrowe i analogowe. Urządzenia te wykrywają zmiany wysokości i ciśnienia atmosferycznego podczas ruchu, zgodnie z fizyczną zasadą, że ciśnienie spada o 1hPa co 8,2 m wysokości. Są to dwa bezpośrednio powiązane parametry i dla prawidłowego funkcjonowania wysokościomierza zawsze będziemy musieli oznaczyć wysokość odniesienia lub wysokość bazową od miejsca, od którego zaczniemy.
Możemy wyposażyć się w wysokościomierz do zainstalowania go w samochodzie lub do noszenia ze sobą w plecaku. Obecnie cyfrowe wysokościomierze zawierają inne parametry, takie jak temperatura, kompas, a nawet anemometr do pomiaru wiatru.
Choć ważne jest, aby się nie zgubić, to z góry lub na ziemi znamy warunki pogodowe, które znajdziemy w dniu wolnym od pracy. Wiemy już, że w górach pogoda jest bardzo zmienna i przed wyjazdem zawsze musimy być szczegółowo informowani o prognozie pogody.
Jeśli wycieczka będzie długa i długa lub zaryzykujemy zwieńczenie jakiegoś szczytu, zaleca się noszenie w plecaku poręcznego sprzętu pogodowego. Możemy wyposażyć się w takie instrumenty, jak przenośne anemometry, które poinformują nas o warunkach wietrznych, temperaturze i temperaturze czucia. Obecnie istnieją nawet instrumenty, które można podłączyć do urządzenia mobilnego za pośrednictwem bluetooth
Otrzymuj nasze wiadomości