Obserwacje astronomiczne są uwarunkowane wieloma parametrami, zarówno parametrami optycznymi teleskopów i okularów, jak i parametrami środowiska, środowiska, atmosfery i wreszcie przestrzeni kosmicznej.
Potrzebujemy więc narzędzia do wyeliminowania tych ograniczeń i uzyskania możliwie najczystszego i najbardziej skutecznego obrazu. Pierwszym krokiem jest obróbka optyczna soczewek teleskopu, a drugim krokiem jest zastosowanie filtrów astronomicznych.
Istnieje wiele filtrów astronomicznych, chociaż możemy je rozróżnić na następujące kategorie:
Być może jest to najważniejszy filtr w astronomii, ponieważ dzięki nim unikamy uszkodzenia wzroku i pozwalamy obserwować słońce bez żadnego ryzyka. Obserwacja Słońca bez filtrów jest ostatecznie zabroniona, ponieważ nieodwracalnie uszkadza nasze oko.
Użyjemy tych filtrów do przykrycia celu, zwykle srebrną folią, którą można zamontować na wsporniku lub bezpośrednio przymocować do celu. Następnie mamy również możliwość użycia dodatkowego filtra przeciwsłonecznego do okularu lub kamery CCD, aby poprawić przejrzystość obserwacji i jej szczegółów.
Filtry księżycowe pomogą nam obserwować księżyc bez nadmiernej jasności i odbić. Jest to bardzo popularny filtr do obserwacji astronomicznych, szczególnie w fazie pełnia księżyca. Ich funkcja przypomina fotograficzne filtry polaryzacyjne, a w rzeczywistości filtry polaryzacyjne są również wykorzystywane do obserwacji księżycowych.
Można je stosować zarówno w okularach, jak i kamerach CCD, a także w większości teleskopów, w tym do inicjacji. Pamiętajmy, że księżyc jest praktycznie pierwszą gwiazdą, którą obserwujemy za pomocą teleskopu.
Aby poprawić obserwację planet, używamy kolorowych filtrów planetarnych, dzięki którym możemy lepiej wizualizować szczegóły powierzchni, pierścienie satelitarne, plamy itp.
Zanieczyszczenie światłem jest największym utrudnieniem dla obserwacji astronomicznych w ośrodkach miejskich. Nadmierna jasność emitowana przez miasta stanowi przeszkodę dla wyraźnej obserwacji przestrzeni, zwłaszcza głębokiego nieba.
Ponadto musimy dodać wpływ samych cząstek atmosferycznych, od skroplonej pary wodnej po pył, które odbijają i pochłaniają światło emitowane przez źródła miejskie. Ułatwiają tworzenie się mgły, co sprawia, że obserwacja jest jeszcze trudniejsza.
Tego rodzaju filtry przeciwdziałają tym ograniczeniom i umożliwiają najczystszą możliwą obserwację i fotografowanie.
Otrzymuj nasze wiadomości