Jeśli chcesz prawidłowo korzystać z planosfery, musisz oczywiście najpierw posiadać całą planetosferę, a potem kompas.
Planisfera to mapa lub model, którego używamy do poznania wyglądu nocnego nieba oraz położenia gwiazd i konstelacji w danym momencie. Ze względu na naszą szerokość geograficzną zalecamy użycie półkuli dostosowanej do 40ºN. Jest również bardzo użyteczny, ponieważ jest luminescencyjny, ponieważ będziemy go używać w ciemności.
Aby rozpocząć, musimy dostosować go do lokalnej daty i godziny. W tym celu musimy obrócić szablon lub kalendarz zewnętrzny (miesiąc i dzień), aż zbiegnie się ze stałym szablonem, czasem. Ten szablon czasu odnosi się do czasu słonecznego, tj. -1h zimą i -2h latem.
Po ustaleniu daty musimy podnieść planosferę i skierować ją na północ, wskazania wschodu i zachodu muszą również odnosić się do tych punktów kardynalnych. W tej procedurze kompas jest niezbędny.
Planisfera ma środkowy otwór, który musi pokryć się z pozycją gwiazdy polarnej, jeśli pomyślnie zakończyliśmy procedurę. Na półkuli północnej gwiazda ta jest punktem odniesienia, jako stała pozycja. Inne gwiazdy krążą wokół ciebie. Jeśli naprzemiennie użyjemy planosfery z teleskopem astronomicznym, musimy pamiętać, że obraz teleskopu jest odwrócony, dlatego musimy również odwrócić położenie planety.
Należy powiedzieć, że położenie słońca, księżyca, planet, asteroid i komet nie jest wskazane na planecie, ponieważ ich ruch i pozycja są niezależne od wspólnego ruchu gwiazd.
Jako uzupełnienie planisfery możemy użyć pewnych bibliografii, takich jak Sky Guide. Ta broszura będzie dla nas bardzo przydatna, ponieważ dzięki niej dowiemy się, jak zmienia się pozycja gwiazd niebieskich w ciągu roku, a także najważniejsze wydarzenia astronomiczne, zaćmienia Słońca, zaćmienia Księżyca, połączenia planetarne itp.
Położenie gwiazd, planet i konstelacji zmienia się każdego miesiąca i zawsze musimy brać za punkt odniesienia, gdzie się znajdują.
Otrzymuj nasze wiadomości