Każdy obserwator pogody chce, aby ich pomiary były jak najdokładniejsze. Aby osiągnąć tę dokładność, czujniki muszą być prawidłowo umieszczone i chronione.
Najbardziej paradygmatycznym przypadkiem jest termometr, higrometr lub jeśli zdecydujemy się na wersję cyfrową, czujnik temperatury i wilgotności. Ten czujnik musi być chroniony przed promieniowaniem słonecznym i deszczem. Tutaj mamy dwie opcje:
Automatyczne stacje pogodowe są chronione systemem płaszczowym lub płytkowym, który jest również nazywany Osłoną Radiacyjną. Ręczne obserwatorium meteorologiczne jest wyposażone w drewnianą podwójnie ślepą bramę pogodową, w której chronione są termometry, psychrometr i higrometr.
W niektórych typach czujników orientacja jest niezbędna do poprawnego odczytu. Mówimy o wiatrowskazu i piranometrze lub czujniku promieniowania słonecznego.
Lokalizacja jest niezbędnym trzecim krokiem do dobrej obserwacji. Nadchodzą trywialne rozważania.
Wreszcie instrumenty muszą mieć konserwację i kontrolę. Konserwacja zapobiegnie pogorszeniu, musimy kontrolować, czy żaden element nie jest uszkodzony lub czy jakikolwiek czynnik zewnętrzny modyfikuje lub zmienia pomiar.
Skrzynia wartownicza lub płaszcz muszą być w idealnym stanie, bez przerw, aw przypadku drewnianej skrzyni wartowniczej, pomalowane na biało.
Musimy sprawdzić, czy deszczomierz nie jest blokowany przez resztki roślin, błoto, a nawet gniazda ptaków lub owadów.
Musimy sprawdzić, czy kolumna termometrów analogowych jest cała (nie złamana) i czy wewnątrz higrometru nie występuje kondensacja. W przypadku psychrometru mokry zbiornik termometru musi zawsze zawierać wodę.
W przypadku instrumentów cyfrowych musimy kontrolować poprawną retransmisję danych oraz to, że nie mamy całkowicie wygórowanych danych, które odpowiadają błędnym odczytom.
Otrzymuj nasze wiadomości