Poniżej opiszemy, co oznacza każda z najczęstszych cech, które znajdujemy, patrząc na opisy lornetki:
1) Powiększenie: Powiększenie lub moc to zdolność lornetki do przybliżenia nas do obserwowanego obrazu. Jeśli mamy powiększenie 10X, zobaczymy obiekt 10 razy bliżej. Jeśli jest na 100m, zobaczymy to tak, jakbyśmy mieli na 10m (Odległość / wzrost).
2) Przysłona: Średnica soczewki obiektywu lub przysłony determinuje wchodzenie lub wychwytywanie światła. Im więcej przysłony, tym więcej światła dociera do naszego lornetki i tym większa jest obserwowana definicja obiektu. Obiektyw 50 mm przechwytuje 1,56 razy więcej światła niż obiektyw 40 mm i 2,78 razy więcej światła niż obiektyw 30 mm.
3) Pole widzenia: w metrach lub w º, szerokość (m) obszaru widocznego przez lornetkę w standardowej odległości 1000 m. Jeśli potraktujemy to w º, mamy rzeczywiste kątowe pole widzenia wskazuje wartość kąta widocznej części koła (360º), ale pozorne kątowe pole widzenia jest bardziej przydatne, co wskazuje kąt utworzony między dwoma końcami widzenie przez lornetkę. Pozorne kątowe pole widzenia = rzeczywiste kątowe pole widzenia x powiększenie.
4) Źrenica wyjściowa: jest to wiązka światła w kształcie stożka, która wychodzi z każdego okularu. Uzyskuje się to poprzez podzielenie średnicy obiektywu przez powiększenia. Ta wartość pokrywa się z wartością względnej jasności , wskazując ilość światła docierającego do naszych oczu. Im większa źrenica wyjściowa, tym większa jasność lornetki. Idealny jest między 4 a 6 mm.
5) Ulga oka: Jest to odległość, która musi być między naszymi oczami a okularami, aby średnica źrenicy była równa średnicy źrenicy wyjściowej, w ten sposób widzimy oświetlone całe pole widzenia. Im większa odległość, tym większy komfort oglądania, idealne przesuwanie się między 10 a 17 mm.
6) Minimalna odległość ustawiania ostrości: Jest to minimalna wartość odległości, przy której możemy ustawić ostrość na obiekcie. Z 8m uważamy dobrą minimalną odległość ostrzenia. Lornetka zawiera regulację ostrości, a także korekcję dioptrii, w zależności od wzroku obserwatora.
7) Struktura optyczna: Na rynku znajdują się dwa różne rodzaje konstrukcji, lornetka pryzmatyczna w stawie i lornetka pryzmatyczna w suficie. Lornetki Porro mają pryzmaty rozmieszczone nieliniowo, dlatego okulary nie są ustawione w jednej linii z obiektywami. Lornetki z pryzmatem sufitowym mają ustawione pryzmaty i bardziej złożoną i jednolitą strukturę.
8) Jakość optyczna: Jakość optyczna zależy od jakości pryzmatów, którymi może być Bak-7 ze szkła borokrzemianowego lub Bak-4, o wyższej jakości optycznej, ostrości, kontraście, jasności i wyższym wskaźniku refrakcja. Następnie znajdujemy obróbkę optyczną soczewek, wśród której rozróżniamy optykę wielowarstwową lub „w pełni powleczoną” i inne zabiegi optyczne do podkreślenia, takie jak obróbka ED (bardzo niska dyspersja) i obróbka HD lub wysoka rozdzielczość. Jednocześnie podkreślamy leczenie fluorytem w najbardziej zaawansowanych lornetkach. Te zabiegi optyczne próbują zminimalizować lub wyeliminować aberracje chromatyczne, zoptymalizować kontrast, zoptymalizować definicję obrazu i poprawić obserwację w najtrudniejszych warunkach otoczenia, w tym przy słabym świetle.
1- Pierwszym dylematem przed wyborem lornetki, którą kupujemy, jest zastosowanie, które zamierzamy jej dać. W pierwszym etapie rozróżniamy:
a) Lornetka do obserwacji Ziemi
Przeznaczony do obserwacji krajobrazu lądowego lub morskiego, fauny i flory.
b) Lornetka do obserwacji astronomicznej
Zaprojektowany do najbardziej widocznych obserwacji astronomicznych, księżycowych, konstelacji i planet.
2- Lornetki do obserwacji Ziemi są zwykle przeznaczone do obserwacji przyrody i krajobrazu. Zainteresowany lornetką o powiększeniu od 8 do 10 i otworem od 32 do 42 mm, przy większym powiększeniu stracilibyśmy stabilność, pole widzenia i koniecznie potrzebowalibyśmy statywu. W ornitologii standardowe zalecenie to 8 / 10x42mm
Należy również pamiętać, że pole widzenia zmniejsza się przy większym powiększeniu, więc jeśli chcemy mieć szerszy lub panoramiczny widok otoczenia, zalecamy lornetkę o wielkości od 7 do 8 powiększeń, zarówno w pryzmacie stawu, jak i pryzmacie sufitowym.
3- W miejscach o słabym świetle, takich jak wnętrze lasu lub do obserwacji dużych krajobrazów, zalecamy otwory o średnicy od 42 do 56 mm i bardziej specjalistyczne zabiegi optyczne, takie jak ED lub HD, które pozwalają uzyskać definicję w warunkach słabego oświetlenia.
Zmieniające się warunki środowiskowe i meteorologiczne są również ważnym utrudnieniem w korzystaniu z lornetek. Na ziemi, a zwłaszcza w górach, jasność zmienia się stale, z odbiciami, bardziej oświetlonymi obszarami, mglistymi warunkami, promieniami zmierzchu itp. W tych warunkach i do ponownego użycia w tym środowisku zalecamy również lornetkę, która zawiera wyższą Obróbka optyczna, obróbka ED działa bardzo dobrze w tych warunkach, a także obróbka HD pomaga uzyskać definicję koloru w warunkach słabego oświetlenia. Lornetki z soczewkami wykonanymi z fluorytu oferują nam cechy najwyższej jakości, co bardzo szczegółowo wpływa na przyrodę i obserwacje ontologiczne.
4- Ciężar lornetki jest również istotny w zależności od zastosowania. Do wędrówek i podróży zalecane są poręczne i lekkie lornetki, aby nie obciążać nadmiernie bagażu. Jeśli więc nasze wycieczki odbywają się w górach, a my interesujemy się naturą, zalecamy modele 8 X 28, 8 X 32 lub 10 X 32. Z drugiej strony, w podróży możemy poświęcić mały otwór, dla znacznie lżejszego narzędzia, dlatego wybieramy 8 lornetek x 25, 10 x 25 lub 8 x 28.
W innych zastosowaniach, takich jak polowanie lub obserwacje z bardziej stabilnej lokalizacji, możemy użyć lornetki o większym zasięgu, wydajności i wadze. Dostaniemy od 10 do 15 wzrostów i przeskoczymy do otworów między 42 a 56 mm. Są to lornetki o dużym polu widzenia i muszą być używane ze statywem.
5- Jeśli przy wielu okazjach utrzymanie równowagi w łodzi nie jest łatwe, wyobraź sobie, że masz lornetkę w dłoni i chcesz skupić wzrok na punkcie obserwacyjnym. Aby rozwiązać ten problem, lornetki morskie są wykonane z małym powiększeniem, 7x i dużymi otworami, między 30 a 50 mm. Są to bardzo stabilne lornetki z szerokim polem widzenia, zapewniającym szeroką perspektywę.
Lornetka nautyczna może być wyposażona w kompas, który służy do orientacji, oraz w dalmierz, który służy do obliczania odległości, jaką dany obiekt znajduje się od naszej pozycji.
Na koniec zauważ, że lornetka nautyczna jest wodoodporna, a nawet niektóre modele, zanurzalne do kilku metrów.
6- Lornetka astronomiczna przeznaczona jest do obserwacji konstelacji, księżyca, a nawet niektórych najbardziej widocznych planet z Ziemi, takich jak Mars, Jowisz i Saturn. To pierwszy krok do nauczenia się lokalizowania gwiazd i orientowania się w geografii przestrzennej.
Do tego celu zalecamy lornetkę o dużym powiększeniu i aperturze, zwykle większej niż 12x i o aperturze większej niż 70 mm. Jesteśmy zainteresowani uzyskaniem jak największej ilości światła, biorąc pod uwagę, że obserwujemy w ciemności. Jednocześnie interesuje nas duży zasięg, właśnie po to, aby móc obserwować odległe gwiazdy i planety.
Za pomocą lornetki astronomicznej możemy szczegółowo obserwować powierzchnię Księżyca oraz identyfikować jej najważniejsze cechy i kratery. Za pomocą lornetki o większym powiększeniu, większym niż 20x, można zidentyfikować planety takie jak Jowisz, Mars lub Saturn. Bardzo często używa się lornetki astronomicznej przed lub podczas obserwacji astronomicznej za pomocą teleskopu.
Otrzymuj nasze wiadomości